KADIKÖY SİNEMASI

YENİDEN DOĞDU!

1967'den Bugüne #YerliYerinde

Kadıköylülere ilk olarak 1967 yılında kapılarını açan Kadıköy Sineması, 2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla yeniden hayat buldu.


NELER YAPIYORUZ?


Kadıköy Sineması olarak, 2018 yılına kadar kiracı işletmecilerde bulunan salonumuzu 2018 yılının ilk aylarında yeniden devraldık. Devraldığımız günden bugüne, salonun orijinal tasarımına zarar vermeden yaptığımız pek çok yenileme çalışmasının akabinde, Kadıköy Sineması'nı bir kültür sanat merkezine dönüştürebilmek için çalışmalara başladık. Geçtiğimiz süreç içerisinde; sinemanın tiyatro, resim ve müzikle buluştuğu pek çok etkinliğe, sergiye, konsere ve özel gösterimlere ev sahipliği yaptık. ''Bize her gün festival'' sloganıyla bağımsız filmlerin dağıtımını gerçekleştiren Başka Sinema ile anlaşarak yılın her günü festival filmleri gösterdik. İstanbul Film Festivali, Boğaziçi Film Festivali, !f İstanbul, KısaKes Film Festivali ve İKSV Galaları gibi onlarca festival ve özel etkinliğe ev sahipliği yaptık. Büyük salonumuzun sahnesinde pek çok değerli ismi seyircileriyle buluşturduk. Bağımsız sinemanın ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle, her gün daha büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz.

TİYATRO SALONUYDU


Bahariye Caddesi Kadıköy Pasajı adresinde yer alan Kadıköy Sineması, 2 Nisan 1964 tarihinde tiyatro salonu olarak kullanıma açıldı. Arslan Ekşioğlu tarafından yapılan binanın Mimarı ise; Melih Koray’dı. Yıldırım Önal, 1967 yılına kadar üç sene boyunca salonda, topluluğuyla beraber tiyatro etkinliklerini sürdürdü. Mimari tasarımı tiyatro olarak yapılmış olan salon, ekonomik sorunlar nedeniyle 18 Mayıs 1967 tarihinden itibaren sinema olarak kullanılmaya başlandı. Salon sinema olarak kullanılmaya başlanmasının ardından Arslan Ekşioğlu hisselerini, Halil Toktaş’a devretti. 1968 yılı sonunda Halil Toktaş da salonu Erol Kocadağ’a devretti. Salonun mülkiyeti tümüyle Erol Kocadağ’a geçti. Daha sonraki yıllarda salonun işletmecileri de değişti. 1968 ile 1980 yılları arasında kışın sinema gösterimleri yapılan salon, yaz aylarında da tiyatro topluluklarına aylık olarak kiralanan bir turne mekanı olarak hizmet verdi. Burada oyunlarını sahneleyen tiyatro toplulukları arasında; Nejat Uygur, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosunun adları sayılabilir. Salon, sinema salonuna dönüştürüldükten sonra bazı tadilatlar geçirdi. Koltuk sayısı artırılan salonun, sahnesi küçültüldü. Salon, 2018 yılının ilk aylarından itibaren Funda Kocadağ ve oğlu Erol Yusuf 'un işletmeciliğinde film gösterimlerine ve sanatın pek çok dalına ev sahipliği yapmaya devam ediyor.